Konec novembra smo v Zavodu Dobra družba v sodelovanju z Društvom Zmagovita pot pripravili srečanje.
Srečanje je bilo namenjeno mreženju med organizacijami, ki naslavljajo temo zasvojenosti - prvenstveno v Krškem, pa tudi nasploh v Posavju. Predstavnice in predstavniki osmih organizacij, ki delujejo v regiji, so izmenjali svoje poglede na stanje in možne rešitve, ob tem pa so se dogovorili za konkretna srečanja v prihodnosti ter prepoznali nekaj področij, kjer bi lahko v prihodnosti sodelovali.
Sogovorniki so se strinjali, da v okolju delujejo kakovostni programi, ki osebam z izkušnjo zasvojenosti ponujajo podporo pri urejanju in ohranjanju treznosti. Delo v teh programih poteka redno, število udeležencev se skozi čas povečuje, osip pa zmanjšuje. Mreža organizacij, ki ponujajo pomoč in podporo je široka in v deležu financirana iz sredstev za družbene dejavnosti v občinah. Diskurz o zasvojenostih je prisoten in vedno bolj prepoznan tudi v skupnosti.
Organizacije vsaka na svoj način naslavljajo zasvojene oziroma njihove družine. Sogovorniki pa se strinjajo, da so med seboj premalo povezane. Želeli bi, da bi se v programe vključilo še več oseb, da bi se možnosti pomoči še okrepile, da bi se izboljšali pogoji za delovanje organizacij ter da bi počasi prišlo do sprememb v odnosu do alkohola v skupnosti.
Kot priložnosti za izboljšanje stanja sogovorniki prepoznavajo možnosti povezovanja, boljšo materialno podporo organizacijam, tako finančno kot tudi v obliki zagotavljanja primernejših prostorov za delo, ter več sodelovanja med strokovnjaki in prostovoljci. Pri dodeljevanju sredstev na razpisih si želijo še več transparentnosti. Pomemben se jim zdi tudi vložek v informiranje in delo z mladimi, saj le na ta način pričakujejo dolgoročne spremembe v skupnosti.
Sogovorniki so identificirali tudi nekaj usmeritev programov, ki bi jih bilo smiselno zasledovati v prihodnosti. Izpostavili so moč osebnih zgodb, ki bi lahko pripomogla k destigmatizaciji alkoholizma, celostno obravnavo družin, vključno s psihološko podporo in spremljanjem za celotno družino ter razvoj kompetenc strokovnjakov in laičnih sodelavcev za zgodnje odkrivanje problematike zasvojenosti v okolju ter oporo za kakovostno odraščanje.
Na srečanju so sodelovali:
Društvo Zmagovita pot, Center za socialno delo Posavje - enota Krško, Anonimni alkoholiki Sevnica, Oddelek za zdravljenje bolezni odvisnosti Psihiatrične bolnišnice Vojnik, Center za krepitev zdravja Zdravstveni doma Krško, Zavod RS za zaposlovanje, NIJZ OE Novo mesto