V javni razpravi sta osnutka strategij razvoja nevladnih organizacij in prostovoljstva do leta 2030, ki ju je pripravilo Ministrstvo za javno upravo. Gre za vsebinsko nadaljevanje Strategije razvoja nevladnih organizacij in prostovoljstva 2018 – 2023. Mnenja v okviru javne razprave sprejemajo na portalu E-demokracija do 7. januarja 2025.
Strategija razvoja nevladnih organizacij do leta 2030
Osnutek strategije razvoja nevladnih organizacij do leta 2030 identificira potrebe sektorja, temeljne politike, ki so podlaga za opredelitev treh strateških ciljev, in sicer:
- okrepitev sodelovanja države z NVO pri oblikovanju, izvajanju in monitoringu predpisov in politik,
- okrepitev učinkovitosti, transparentnosti in stabilnosti javnega financiranja NVO in
- okrepitev zmogljivosti družbenega inoviranja in razvoja novih storitev v NVO.
V ta namen osnutek predvideva ukrepe na področju podpornega okolja za NVO, dolgoročnega financiranja projektov in programov, spodbujanja zaposlovanja ter promocije nevladnih organizacij.
Vaše predloge, komentarje in dopolnitve osnutka lahko do 7. januarja 2025 ministrstvu posredujete preko portala E-demokracija ali po elektronski pošti na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate., s sklicem na št. 007-132/2023 in pripisom »Pripombe na osnutek strategije razvoja nevladnih organizacij«, št.: EVA 2024-2120-0045.
Strategija razvoja prostovoljstva do leta 2030
Namen priprave strategije razvoja nevladnih organizacij do leta 2030 je spodbujanje razvoja organiziranega prostovoljskega dela, ki se opravlja v okviru prostovoljskih organizacij in organizacij s prostovoljskim programom. Identificirane so potrebe prostovoljskih organizacij, prostovoljstva, temeljne politike razvoja in pet strateških ciljev:
- stabilno in trajnostno okolje za prostovoljske organizacije,
- krepitev operativnih in upravljavskih zmogljivosti: cilj je okrepiti zmogljivosti prostovoljskih organizacij za učinkovito izvajanje njihovih programov ter zagotoviti kakovostno mentorstvo in usposabljanje prostovoljcev,
- povečanje števila prostovoljcev in zagotavljanje kvalitetne prostovoljske izkušnje,
- večja prepoznavnost in pomen prostovoljstva in
- prostovoljski programi za reševanje družbenih izzivov.
Vaše predloge, komentarje in dopolnitve osnutka lahko do 7. januarja 2025 ministrstvu posredujete preko portala E-demokracija ali po elektronski pošti na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate., s sklicem na št. 007-132/2023 in pripisom »Pripombe na osnutek strategije razvoja prostovoljstva«, št.: EVA 2024-2120-0044.
VIR: CNVOS