Včasih se zgodi, da člani nekega društva spoznajo, da jim je zmanjkalo goriva in da časa, interesa ter denarja za vodenje društva enostavno ni več.
V takšnem primeru se lahko člani odločijo in po svoji volji pričnejo s postopkom zapiranja društva.
Drugi razlogi, zaradi katerih prav tako lahko društvo preneha s svojim delovanjem so še spojitev z drugim društvom ali pripojitev k nekemu drugemu društvu, stečaj, ali pa tudi na podlagi neke sodne odločitve, ki prepove delovanje tega društva in po samem zakonu.
Vendar je tako, da navadno društva prenehajo s svojim delovanjem po volji članov, postopek pa je sledeč:
- sklic zbora članov za odločitev o zapiranju društva
- na tem zboru članov se določi tudi, kako bo potekal prenos premoženja društva
- zastopnik društva izpolni Vlogo za izbris društva in jo odnese na pristojno upravno enoto (stroški postopka izbrisa: 22,60€)
- vlogi priloži zapisnik skupščine o zapiranju društva, navedena naj bo tudi sklepčnost te skupščine
- priloži se tudi zapisnik o premoženju in o nadaljnjem razpolaganju z le-tem
- upravna enota objavi sklep o prenehanju društva na svoji oglasni deski in v informacijskem sistemu, po preteku 30 dni pa izdajo odločbo o izbrisu iz registra društev
- zastopnik društva zapre transakcijski račun društva
- zastopnik društva najkasneje 60 dni po izbrisu iz registra na AJPES odda finančno poročilo o stanju na dan pred prenehanjem
-
V skladu s 360. člen ZDavP-2: Davčni obračun pri postopkih prenehanja davčnega zavezanca) odda tudi preko sistema e-davki obrazec DDPO (Davek od prihodkov pravnih oseb), prav tako na dan pred prenehanjem in mu pripne že oddano zaključno poročilo za Ajpes)